in

Направете здрав омлет од брокула, сирење и пршута

Потребни состојки:

  • 2 големи јајца,
  • 1 лажица вода,
  • малку сол,
  • 1 лажица путер,
  • 1/2 чаша рендано сирење,
  • 1/2 чаша чаша сецкана пршута.

Начин на подготовка:

  1. Измијте ја брокулата и исечете ја на помали парчиња. Ставете ја во сад со вода, покријте го и оставете го да зоврие. Оставете уште 2-3 минути, а потоа извадете го, исцедете го и оставете да се излади.
  2. Искршете две јајца во мал сад, додадете сол и добро измешајте.
  3. Ставете путер во тава и загрејте. Истурете ги изматените јајца во тавата и почекајте неколку секунди да се залепат на дното.
  4. Потоа додадете брокула, сирење и пршута на горниот слој од јајцата и поклопете ја едната половина над другата.

На здравје и добар апетит 🙂

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote