in

НАСА испраќа две нови мисии на планетата Венера – „планета слична на пекол што го топи оловото!“

НАСА објави дека испраќа две нови мисии на Венера да ги испита атмосферата и геолошките карактеристики на таа планета.

Мисиите Давинци + и Веритас, на кои им беа доделени по 500 милиони долари, треба да започнат меѓу 2028 и 2030 година.

Администраторот на НАСА, Бил Нелсон, рече дека мисиите ќе обезбедат „шанса да истражиме планета на која не сме биле повеќе од 30 години“. Последната сонда што ја посети планетата беше орбитерот на Магелан во 1990 година.

„Целта на овие две сестрински мисии е да разберат како Венера стана свет кој наликува на пекол, способен да го стопи оловото на површината“, рече Нелсон.

Венера е втора планета од Сонцето и најтопла планета во Сончевиот систем со површина од 500С – доволно жешка за топење на оловото.

Мисијата Давинчи + ќе ја измери атмосферата на планетата со цел да добие увид во тоа како е формирана и развиена. Исто така, ќе има за цел да утврди дали Венера некогаш имала океан.

Давинчи + се очекува да ги испрати првите слики од геолошките карактеристики на планетата со висока резолуција. Научниците веруваат дека овие карактеристики можат да се споредат со континентите на Земјата и може да сугерираат дека Венера има тектоника на плочи.

Друга мисија, Веритас, ќе ја мапира површината на планетата за да ја разбере нејзината геолошка историја и да истражи како таа се развила толку различно од Земјата. Useе користи радар за да ја мапира висината на површината и да открие дали вулканските ерупции и земјотреси сè уште се случуваат.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote