in

Натпреварот е одложен! Башакшехир се повлече од натпреварот како одговор на 4-от судија кој користеше расистички изрази до Пјер Вебо на натпреварот со Париз Сен Жермен!

Натпреварот од последното коло од групата Х од Лигата на шампионите помеѓу Пари Сен Germермен и Башакшехир ќе продолжи во среда од 18:55 часот, но со променет судиски тим, потврдено е од УЕФА.

Дуелот на „Паркот на принцовите“ започна во вторникот вечерта и беше прекинат во 16-та минута поради расистичкото однесување на четвртиот судија Себастијан Колтеску од Романија.

PSG - Başakşehir maçının 14. dakikasında yardımcı antrenör Pierre Webo kırmızı kart gördü.

Наводно, Колетеску го навредил гостинскиот напаѓач Дембу Ба на расна основа, што на крајот довело до тоа играчите на двата тима да го напуштат теренот и да одбијат да го продолжат натпреварот.

Başakşehir teknik heyeti ve futbolcuları, yardımcı hakemin Webo'ya "ırkçı" ifadeler kullandığı gerekçesiyle soyunma odasına gitti.

Во меѓувреме, УЕФА водеше разговори со двата клуба. Постигнат е договор натпреварот да се продолжи во вторник од 18:55 часот со новата судиска екипа.

4-тиот судија, Себастијан Колтеску, на Пјер Вебо му рече: „Sit down negro*“ – „Седи доле чрнецу“

И Мбапе ги повика своите соиграчи да не излезат на терен поради расистичкиот напад на 4-тиот судија!

Kylian Mbappé de hakemin ırkçı hareketini protesto etmek için takım arkadaşlarını sahaya çıkmamak için ikna etmeye çalışıyor.

Тимот на Башакшехир одби да се врати на теренот!

Од тимот на Парис Сен Жермен беше понудено да излезат заедно на теренот затени за рака како силна порака против расизмот, но тоа не беше прифатено од страна на некои играчи на Башакшехир.

Инстаграм профилот на романскиот судија Себастијан Колјеску, кој расистички го навреди Вебо, беше хакиран од Турците и во био делот на сметката беше напишано „Не на расизмот“.

Başakşehir'de Demba Ba, sahaya çıkmak istemiyor, Demba Ba sahaya çıkmazsa takım arkadaşları da sahaya çıkmayacak. (BeIN Sports)
Demba Ba ve Marquinhos, iki takımın el ele sahaya çıkıp, ırkçılığa karşı birlik mesajı vermesini teklif etti. Sonrasında Başakşehirli bazı oyuncular sahaya çıkmak istemediği için bu fikir reddedildi. (RMC Sport)

УЕФА излезе со официјално соопштение за одигрувањето на овој натпревар и посочи дека 4-тиот судија ќе биде казнет. Расизмот нема место во фудбалот!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote