in

НАУЧНИЦИТЕ СОВЕТУВААТ: Со додавање на ОВАА состојка во лебот и млекото, може да се справиме со КОРОНАТА!

Научниците ги советуваат министрите и прехрамбените гиганти во индустријата низ целиот свет да додаваат повеќе витамин Д во нивните производи, особено лебот и млекото, бидејќи тоа помага во справувањето со КОВИД-19. Повеќе од половина популација на Велика Британија има дефицит на витаминот Д и препораките на владата кон луѓето да внесуваат витамин Д не функционираат.

Ниско ниво на витамин Д, кој нашето тело го произведува кога е изложено на дирекна сончева светлина, можно е да донесе на поголем ризик на заболување од короната, или пак чувствување на потешки симптоми од инфекцијата. Минатата недела научниците од Шпанија пронајдоа дека 82% од оздравените пациенти имале ниско ниво на витамин Д.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote