in

СВЕТОТ СЕ ВРАЌА ВО НОРМАЛА НА ПРОЛЕТ! Научници со САМОДОВЕРБА во врска со новата вакцина.

Професорите од Оксфорд се сигурни во ефикасноста на новата вакцина Фајзер.

Откако „Фајзер“ објави дека нивната вакцина „ковид-19“ е ефикасна, Johnон Бел, професор по медицина на Универзитетот во Оксфорд, рече дека тимот на „Фајзер“ покажал „чудесна ефикасност“ и проценил дека светот може да се врати во нормала на пролет.

  • Јас сум првиот што ќе кажам дека, со самодоверба, животот ќе се врати во нормала до пролетта. Да, да, да – рече Бел.

Неговиот колега од Универзитетот во Оксфорд, професорот Питер Хорбај, потврди дека овој момент е важен и поттикнува оптимизам.

  • Ми олесна кога ги видов резултатите. Ова е добар знак и пресвртница, ми се чини – рече Хорбај.

Потенцијалната вакцина на компанијата Фајзер досега е тестирана на повеќе од 43.000 волонтери, од кои 38.955 ја добиле втората доза на 8 ноември.

Вакцината ефикасно штити од коронавирус седум дена по втората доза.

Вакцината е базирана на иновативна технологија mRNA, која го охрабрува телото да произведе еден од вирусните протеини што генерира имунолошки одговор на вирусот корона.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote