in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Не користат шербет, а корите се многу сочни – трикот е во 1 состојка!

Баклавата порано била десерт наменет за султаните и најбогатите слоеви на општеството. Во тоа време, ако знаевте да ја подготвите кралицата меѓу слатките пити, тоа беше прашање на престиж. Потеклото на баклавата до денес не е познато, но се претпоставува дека потекнува од палатата Топкапи, бидејќи таму се пронајдени записи за нејзиното подготвување.

Пробајте го овој рецепт и ќе направите многу сочна баклава. Наместо шеќерен сируп користете млеко и посипете со какао и чоколадо.

Состојки:

1 пакување кори
300 гр ф’стаци
3 чаши млеко
3 чаши шеќер

Подготовка:

Тавата премачкајте ја со масло, па разредете ја кората. Секоја премачкајте ја со масло. Кога ќе наредите половина од кората, посипете со мелени ф’стаци, па продолжете да ја разредувате кората. Секое повторно премачкајте го со масло. Измешајте го млекото со шеќерот и варете со мешање додека не се раствори шеќерот. Со добиениот сируп прелијте го готовиот колач, а потоа изрендајте го чоколадото и посипете со кокос. Ставете ја баклавата со млеко во фрижидер 2 часа.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote