in

Musk им порача на своите следбеници да „користат Signal“, а акциите на компанија со слично име скокнаа по грешка!

Илон Маск им порача на своите следбеници на Твитер во четвртокот да „користат Signal“, осврнувајќи се на апликацијата за пораки, но некои погрешно ја разбраа.

Акциите на претежно непозната компанија „Сигнал аванс“, со која се тргува надвор од берзата, скокнаа 527 проценти во четвртокот и уште 91 процент во петокот, од 60 центи на 7,19 долари за акција, пишува CNBC.

Сигналот Маск се однесуваше на функциите како непрофитна организација и таа апликација служи како алтернатива на Facebook Messenger, WhatsApp и услугата за пораки на Apple.

Сигнал во петокот објави дека нема никаква врска со Сигнал Аванс.

Не е ни чудо за Вол Стрит

Ова не е невообичаена појава на Вол Стрит.

Во април 2019 година, денот кога Zoom Video Communications го имаше долгоочекуваното деби на берзата, кинеската компанија наречена Zoom Technologies имаше раст од 80 проценти за два часа тргување. Нејзините акции подоцна ја изгубија вредноста во текот на денот и се затворија на 10% плус.

Шест години порано, додека инвеститорите чекаа IPO на Twitter, акциите на Tweeter Home Entertainment Group скокнаа за повеќе од 1.000 проценти.

За компанијата

Сигнал Аванс е основана во Тексас под името Биодин во 1992 година и обезбедува услуги на медицински професионалци и адвокати. Компанијата го насочи фокусот на својата работа кон употреба на технологија во здравството и го смени името во „Сигнал Аванс“, а акциите со кои се тргува малку се котираат на берзата во 2014 година.

Компанијата е толку мала што не мора да доставува извештаи до берзанските власти. Од март 2019 година, нема вработени со полно работно време, освен извршниот директор Крис Хамел, кој не беше достапен да го коментира овој случај за CNBC.

Поради приливот на „случајни“ инвеститори, пазарната капитализација на компанијата сега изнесува 660 милиони долари, 55 милиони повеќе од пред два дена. Пред четвртокот, нејзините акции тргуваа под еден долар од 2015 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote