in ,

Што?Што?

Факти за човечкиот орган кој извршува НАЈМНОГУ ФУНКЦИИ – црниот дроб!


1. Црниот дроб има големина колку една фудбалска топка и тежи околу 1.5 килограми.

2. Црниот дроб е одличен во „мултитаскинг“. Тој извршува над 500 функции.

3. Жолчната течност ја произведува црниот дроб.

4.Тој води „двоен живот“. Функционира и како орган и како жлезда.

5. Некои лекови би биле бескорисни и токсични доколку го немаме црниот дроб да ги обработи.

6. Црниот дроб може да се регенерира дури и ако загуби 75% од својата маса.

7. Античките грци биле фасцинирани од црниот дроб.

8. 10% од твојата крв се наоѓа во црниот дроб и тој филтрира 1.4 литри крв секоја минута.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote