in

Дали сте знаеле дека постојат 500 различни видови на ајкули?! Прочитајте неколку факти за овие фасцинантни морски животни!

1. Ајкулите немаат коски. Но иако немаат коски тие можат да се фосилизираат.

2. Ајкулите имаат одличен вид и тие можат да гледаат во темнина.

3. Тие можат да забележат промени во температурата на водата и да осетат електормагнетни полиња.

4. Доколку ајкулите пливаат наопачки тие можат да влезат во транс-состојба.

5. Првата ајкула се верува дека пливала во водите во Австралија пред 455 милиони години.

6. Постојат ајкули што се размножуваат со јајца, а има и такви што ги носат своите бебиња во себе.

7. Постојат над 500 различни видови на ајкули.

8. Се претпоставува дека над 100 милиони ајкули се убиваат секоја година.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote