in , ,

СлаткоСлатко Што?Што?

Во минатото зелената боја симболизирала предавство! Прочитајте неколку ФАКТИ за БОИТЕ!

1. Сината боја во минатото била поврзувана со ниската класа.

2. Црвената боја е првата боја што новороденчињата можат да ја детектираат.

3. Розевата боја може да ве релаксира.

4. Статистички гледано, автомобилите во бела боја учествуваат во најмалку сообраќајни незгоди.

5. Кокошките се многу осетливи на светлите бои.

6. Темните бои се привлечни за комарците.

7. Црвената боја најчесто се поврзува со „убаво“ и „грешка“.

8. Жолтата и црвената боја најмногу се користат во прехрамбената индустрија.

9. Боите можат да влијаат на вкусовите на потрошувачите.

10. Во средниот век, зелената боја симболирала предавство.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote