in ,

УбавоУбаво Што?Што? СлаткоСлатко

Неколку интересни ФАКТИ за КАНАДА!

1. Канада е втора најголема држава во светото, веднаш зад Русија.

2. Таа, покрај нејзината големина, се граничи само со една држава – САД.

3. Канада го има најголемиот брег во светот. Брегот е долг 202,080 километри.

4. Повеќе од половина езера во светот се лоцирани во Канада. Оваа држава има 3 милиони езера.

5. Најголем град во Канада е Торонто и има 6.2 милиони жители.

6. Градот Монтреал има втора најголема популација во светот која зборува француски јазик. Прв е Париз.

7. Највисока планина во оваа држава е планината Логан и е висока 5,959 метри.

8. Животниот век на жителите на Канада е 83 години, еден од највисоките просечни животни векови.

9. Канада е светски лидер во копање на ураниум.

10. Таа е трета во светот во нафтени резерви, веднаш зад Саудиска Арабија и Венезуела.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote