in

Неколку интересни ФАКТИ за ПЕРУ!

1. Местото Caral-supe во Перу се верува дека е најстаро населено место во американските континенти. Неговата историја датира пред 5,000 години.

2. Три четвртини од популацијата на лами (алпака) во светот живеат во Перу.

3. Морско прасе на скара е национален специјалитет на Перу. Се сервира целосно, без остранување на главата и нозете.

4. Најдлабокиот кањон во светот се наоѓа во Перу и е длабок околу 3500 метри.

5. Империјата на Инките била поголема од Римската империја во нејзините најдобри денови.

6. Фудбалерот Теофило Кубилас се смета како најдобра атлета на сите времиња во Перу. Тој одиграл 513 натпревари, постигнал 303 погодоци и добил само еден жолт картон во својата кариера.

7. Компирот потекнува од Перу. Денеска постојат над 3,000 варијанти на компир.

8. Во Перу постојат 3 официјални јазици.

9. Во изградбата на Мачу Пикчу се верува дека не се користеле тркала. Илјадници луѓе едноставно ги туркале камењата низ планините без тркала.

10. Во Перу се наоѓа највисокото езеро во светот. Езерото Титикака е на надморска височина од 3,485 метри.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote