in

ПОСЛЕ ОВА СОЗНАНИЕ НЕМА ДА СПИЕТЕ ПОПЛАДНЕ! Лекарите предупредуваат!

Имено, температурата на нашето тело најмногу паѓа помеѓу 13 и 15 часот, поради што во тоа време почнуваме да се чувствуваме ненаспани.

Бројни експерти советуваат дека не секој одмор е добар, па затоа не препорачуваат попладневна дремка за возрасни, освен ако не трае под 40 минути.

Во спротивно, внатрешниот часовник и циклусите на спиење на телото може да бидат нарушени. На веб-страницата на клиниката „Mejo“ се вели дека едно лице е биолошки „програмирано“ да спие подолг дел од ноќта и да одмори кратко еднаш во текот на денот.

Сепак, експертите тврдат дека спиењето попладне не е безбедно. Ново истражување покажа дека спиењето попладне повеќе од 40 минути го зголемува ризикот од повеќе физички нарушувања.

Една студија вклучена во 300.000 испитаници покажала поврзаност помеѓу попладневната дремка и развојот на метаболички синдром, вклучувајќи дебелина, висок крвен притисок и покачен холестерол.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote