in

Видео што ќе ве натера да размислите двапати додека го триете окото!

Видеото споделено од Д-р Аврахам З.Купер јасно покажува колку притисок вршите врз органите на видот додека ги триете очите.
Дали некогаш сте размислувале за каков притисок вршите визуелен орган кога ги триете очите? Работејќи како лекар за бели дробови и интензивна нега на Државниот универзитет во Охајо, др. Аврахам З. Купер одговори на ова прашање со видеото што го сподели на својот Twitter профил.

Кога триеме кој било дел од нашето тело, природно е да се зголеми крвниот притисок во соодветната област. Сепак, ова прашање станува уште поважно кога станува збор за очите кои имаат многу критична задача. Всушност, премногу триење на очите предизвикува да стане тенка и остра рожницата и да се појави болест на кератоконус.

„Ова се случува кога ќе ги триете очите“, напиша Д-р Купер во описот на видеото, а веднаш подолу изјави дека никогаш повеќе нема да ги трие твоите очи. Корисниците на Твитер се поделени на две во коментарите под видеото. Некои изјавија дека и покрај видеото, триењето на очите е пријатно, додека некои корисници изјавија дека никогаш повеќе нема да ги тријат очите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote