in

Изборен хаос во САД! Приврзаниците на Трамп упаднаа во зградата на Конгресот!

По митингот во Вашингтон, на кој американскиот претседател Трамп изјави дека „нема да ги прифати резултатите од изборите“, неговите приврзаници се обидоа да ги пробијат барикадите и да влезат во Конгресот. По инцидентите на судир со полицијата, гласањето беше запрено, додека потпретседателот Мајк Пенс беше евакуиран од бункерот. Покрај тоа, во Вашингтон беше прогласен полициски час.

Додека американскиот Конгрес се состануваше за официјално да го одобри новиот претседател, приврзаниците на Трамп се собраа на митингот „Стоп за крадење“ во главниот град Вашингтон ДЦ. Демонстрантите маршираа кон зградата на Конгресот по митингот на кој присуствуваа илјадници приврзаници на Трамп.

ПОДДРЖУВАЧИТЕ НА ТРАМП СЕ СУДРИЈА СО ПОЛИЦИЈАТА

Демонстрантите кои успеаја да ги пробијат првите полициски бариери пред зградата на конгресот, се обидоа да влезат во зградата на конгресот извикувајќи „Го сакаме Трамп“, „Победивме“, „Слобода“ и „Престани да крадеш“. Некои од демонстрантите беа приведени од полицијата. И покрај сите напори на безбедносните сили, демонстрантите успеаја да ја пробијат втората полициска барикада. Полициските екипи користеа солзавец и палки за да ги растераат демонстрантите.

Мајк Пенс беше евакуиран од полицијата!

Според извештаите во американскиот печат, беше објавено дека зградата е заклучена по настаните во зградата на Конгресот и е евакуиран потпретседателот Мајк Пенс.

Една жена беше застрелана во настаните што се случија во зградата на Конгресот во Вашингтон, главниот град на САД. Беше објавено дека жената е сериозно повредена. Неколку полицајци беа повредени во истите судири.

Беше наведено дека демонстрантите кои влегоа во зградата на конгресот влегоа во канцеларијата на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси. Беше наведено дека демонстрантите ги читаат мејловите на Пелоси, кој заборавила да го исклучи нејзиниот компјутер.

ТРАМП ДАДЕ УПАТСТВА НА НАЦИОНАЛНИТЕ ЧУВАРИ (НАЦИОНАЛНА ГАРДА)

Американскиот претседател Доналд Трамп и наложи на Националната гарда да интервенира во инциденти пред зградата на Конгресот. “Националната гарда оди кон зградата на Конгресот со други сојузни заштитни трупи по упатство на претседателот Доналд Трамп. Го повторуваме повикот на претседателот Трамп за воздржаност против насилството”, сподели портпаролот на Белата куќа Ајдан Мекенани на својот профил на Твитер.

ПРОГЛАСЕН ПОЛИЦИСКИ ЧАС ВО ВАШИНГТОН!

Кога приврзаниците на Трамп се обидоа да влезат во зградата на Конгресот во Вашингтон, сите седници беа прекинати, а вратите на зградата беа заклучени. Вашингтон. Градоначалникот најави дека е прогласен полициски час од 18:00 часот навечер до 06:00 часот наутро. Конгресната полиција побара од пратениците во Претставничкиот дом да имаат подготвени маски за гас под своите места.

Доналд Трамп рече дека нема да ги прифати резултатите од изборите пред неговите приврзаници собрани денес да ја следат седницата на Конгресот во Вашингтон, откако загуби од кандидатот eо Бајден, кој беше против него на претседателските избори одржани на 3 ноември 2020 година. Трамп, насочен кон американскиот печат, рече: “Денес, 100 илјади луѓе се собраа тука за нас. Но, лажниот печат не сака да го види ова”.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote