in

НЕ МОЖЕТЕ ДА ОДОЛЕДЕТЕ НА СЛАТКИ? Тајната е во еден минерал, нема да јадете слатки доколку го консумирате!

Не е лесно, а да не се јадат слатки, но еден минерал би можел да ви помогне во тоа.

Ако некогаш сте се обиделе да го намалите внесувањето слатки, знаете колку е тешко и дека е потребна силна волја. Сепак, една работа може многу да ви помогне, а работата е што треба да го насочите фокусот кон храната што ја јадете. Поточно, на минералот што го внесувате преку вашата исхрана.

За да јадете помалку слатки, покажаа истражувањата, треба да јадете повеќе храна богата со магнезиум.

Нутриционистот Сузан Јановски вели дека особено ви помага ако често јадете чоколадо.

„Чоколадото инаку е богато со магнезиум, така што недостатокот на минерали може да игра улога во тоа“, вели таа.

Нутриционистот истакнува дека многу луѓе имаат недостаток на овој минерал во организмот, а тој е многу важен за здравјето на коските, работата на срцето, органите за варење, спиењето, па дури и влијае на расположението и енергијата.

За да добиете доволно магнезиум, нутриционистката препорачува да консумирате ореви, семиња, кафеав ориз, грав, суво овошје, како и зелен лиснат зеленчук.

Препорачаната дневна доза за возрасни е 420 милиграми за мажи и 320 милиграми за жени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote