in ,

Дали чувствувате непријатна миризба во домот, но не знаете од каде доаѓа? Можеби ги правите овие 8 штетни работи

Дури и ако редовно чистите и користите освежувачи на воздух, вашиот простор може да има непријатен мирис. Не можете да сфатите од каде доаѓа тој чуден мирис? Можеби е време внимателно да го разгледате вашиот животен стил и рутина, можеби одржувате некои лоши навики кои придонесуваат за лош здив.

Порталот Real Simple идентификуваше осум можни причини за непријатни мириси во вашиот дом.

Не вадете го ѓубрето редовно
Се сеќавате ли кога последен пат сте го извадиле ѓубрето, особено ѓубрето од големата кујнска корпа за отпадоци? Ако не можете да се сетите, веројатно треба да го наведете тоа бидејќи еден од најголемите виновници за непријатниот мирис е всушност гнилиот намирник.

Трик за намалување на непријатните мириси од ѓубрето е да ставите неколку слоеви весник на дното, така ќе ги впие смрдливите течности.

Не ја бришете внатрешноста на фрижидерот
Една област што често ја занемаруваме кога чистиме е внатрешноста на нашите фрижидери. Истекувањето и храната со поминат рок се најчестите причини за непријатниот мирис во фрижидерот.

За правилно чистење на фрижидерот, најдобро е да ги отстраните сите полици и да ги измиете со топла вода со сапуница. Потоа избришете ги внатрешните ѕидови на апаратот со мешавина од бел оцет, сода бикарбона и вода. Ова треба да го правите најмалку четири пати годишно.

Си ги уништуваш крпите
Дали вашите крпи мирисаат застоено? Вишокот на влага може да предизвика појава на мувла и бактерии на нив. Затоа, измијте ги крпите со добар квалитет на детергент и оцет или сода бикарбона на врелиот циклус, а за да не се повтори тоа, развлечете ги по секоја употреба за да се исушат правилно.

 

Не бришете доволно често правосмукалка и прашина

Можеби вашиот дом не мириса лошо, но едноставно не е свеж? Можеби ќе ви треба темелно чистење што вклучува чистење со правосмукалка и бришење прашина. Прашината е мешавина од бактерии, мртви клетки на кожата, полен, прашина и други честички во воздухот, кои можат да произведат малку замрзнат мирис.

Не чистете теписи

Ништо не ги заробува мирисите како теписите и килимите, особено ако имате домашни миленици. Ако имате теписи кои се перат, добро е редовно да ги чистите според упатствата на производителот. Од друга страна, ако имате тепих што покрива цела просторија, можеби ќе сакате да ангажирате професионална служба за длабинско чистење.

Ги оставате чевлите надвор од плакарот

Кога купот почнува да се натрупува на влезот, се создава невидлив облак со смрдлив. Размислете да ги чувате во плакар или корпа за барем да го задржите мирисот таму.

Не се грижите за вашите растенија

Еден знак дека не сте природно надарен родител на растение е ако вашите растенија имаат непријатен мирис. Гниење на коренот, кое е предизвикано од прекумерно наводнување, ќе направи вашиот дом да мириса на сè освен здрава, зелена градина. Можеби ќе треба да го испразните садот и да преземете некои итни мерки, во зависност од видот на растението што го имате.

Не го капете вашето милениче

Колку и да ги сакаме нашите крзнени пријатели, нивните природни мириси обично не се пријатни. Ако не можете да се сетите кога последен пат сте го избањале вашето домашно милениче, време е да закажете состанок со негувателот на вашето домашно милениче или да земете шише шампон и да го измиете во када.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote