in

СлаткоСлатко

Лекар објасни зошто не треба да користите миризливи свеќи во вашиот дом

Лекарите предупредија дека палењето миризливи свеќи во вашиот дом може да биде штетно за вашето здравје. Миризливите свеќи се многу популарни, а тие го прават вашиот дом миризлив и пријатен. Но, тие би можеле да направат повеќе штета отколку добро кога станува збор за вашето здравје.

 

Американскиот лекар и дерматолог др. Џон Зејд објави видео во кое предупредува да не се користат миризливи свеќи, пишува Експрес.

Тој објасни дека многу миризливи свеќи се направени од парафин и дека кога горат, испуштаат токсични хемикалии кои се штетни за здравјето.

д-р. Заде рече: „Исто така, хемиските мириси можат да бидат иритирачки.

„Многу луѓе добиваат осип на кожата од овие мириси.

Многу корисници на социјалните мрежи се огласија во коментарите.

Еден корисник напиша: „Не сите свеќи се парафински восок. Обожавам миризливи свеќи“.

Додека другите му се заблагодарија на докторот за неговото предупредување и споделија свои приказни за миризливи свеќи.

Еден напишал: „Седам со осип на кожата и се прашувам како го добив“.

Студијата објавена минатата година сугерира дека палењето свеќи може да доведе до негативни здравствени проблеми кај возрасните со лесна астма.

Истражувањето, спроведено од тим од Одделот за јавно здравје на Универзитетот во Архус, покажа дека загадувањето на воздухот во затворените простории предизвикано од палење свеќи и чад од готвење може да предизвика иритација или воспаление кај луѓето со лесна астма.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote