in , ,

Што?Што?

НЕВЕРОЈАТНО! Во Сингапур претставена соларна централа со површина од 45 фудбалски игралишта! [ВИДЕО]

Сингапур ја претстави една од најголемите пловечки соларни централи во светот, со површина од 45 фудбалски игралишта, што ќе произведува електрична енергија за напојување на пет постројки за прочистување на водата.

Проектот е дел од напорите на градот-држава во Југоисточна Азија, со недоволно земјиште, да се зголеми четирикратно производство на соларна енергија до 2025 година за да се помогне во борбата против климатските промени, објави Ројтерс.

Соларната фотоволтаична (PV) фарма од 60 мегавати, лоцирана на вештачко езеро во западен Сингапур, е изградена од подружница во сопственост на Sembkorp Industry.

Се проценува дека соларната фарма може да помогне да се намалат емисиите на јаглерод за околу 32 килотони годишно, што одговара на емисиите на јаглерод од 7.000 автомобили, се вели во заедничката изјава на компанијата и Сингапурската Национална агенција за вода ПУБ.

Соларните панели беа направени да траат 25 години, а дроновите ќе се користат за нивно одржување. Во Сингапур се во тек уште четири проекти за пловење соларни фарми.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote