in

Невообичаено божиќно креветче со астронаут предизвика бес во Ватикан! [ВИДЕО]

Папата Франциско во неделата им се придружи на многумина кои не ја одобруваат невообичаената сцена на раѓање на плоштадот Свети Петар, поканувајќи ги посетителите да ја посетат блиската изложба на традиционални сцени на раѓање.

За време на неговиот последен неделен благослов и обраќајќи им се на верниците пред Божиќ, папата предупреди дека конзумеризмот го „киднапираше“ Божиќ.

Говорејќи од својот прозорец, папата двапати ги покани посетителите да ја посетат изложбата под колонадите на плоштадот, каде што се поставени сто мали традиционални сцени на раѓање. Тој дури и не ја спомна главната сцена на раѓањето во центарот на плоштадот, со големи необични керамички статуи, меѓу кои има и астронаут и фигура која потсетува на Дарт Вејдер од „Војна на ѕвездите“.

Креветчињата се мета на голема критика од медиумите и посетителите.

Секоја година, Ватикан изложува различни сцени на раѓање, која ја избираат локалните власти. Креветчето му е донирано на Ватикан.

Оваа година, тоа беше направено од ученици и наставници на училиштето во Кастели, италијански град познат по својата керамика. Направени се од 1965 до 1975 година. Астронаутот претставува слетување на Месечината во тој период, се наведува во описот.

Во својот говор, Папата предупреди на опасноста од „френетичен“ конзумеризам за време на Божиќните празници, повикувајќи ги луѓето да се сеќаваат на оние кои немаат ништо.

“Конзумеризмот го однесе Божиќ, одземајќи го од нас. Во јаслите во Витлеем нема консумеризам. Таму има реалност, сиромаштија и loveубов”, заклучи папата Францис.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote