in

Њујорк воведе дигитална пропусница за вакцинираните лица!

Воведена е дигитална пропусница во Њујорк за сите вакцинирани граѓани со цел да се овозможи повторно одржување на концерти, натпревари и други јавни настани во присуство на јавноста.

Гувернерот на Њујорк Ендру Куомо најави воведување на дигитална пропусница наречена Excelsior, изработена во соработка со IBM.

Се обезбедува бесплатно, на доброволна основа и е прва во САД.

„Прашањето за јавното здравство и економијата беше погрешно поставено од самиот почеток, бидејќи одговорот мора да биде – и двете“, рече гувернерот Куомо.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote