in

СмешноСмешно

Дали стариот носач на авиони ќе стане луксузна јахта – како од научно-фантастичен филм!

Во светот има голем број неверојатно луксузни јахти, и не е чудно што очекувањата растат и границите на можното се кршат, со цел да се направи нешто досега незабележано.

Една од најинтересните идеи доаѓа од холандска компанија за визуелна содржина и германски претприемач, кои заедно сакаат да трансформираат стар носач на авиони во супер луксузна мега јахта.

Навикнати сме да гледаме носачи на авиони во состојба на подготвеност за борба, додека борбени авиони чекаат на палубата. Но, според планот на споменатите компании, сега ќе видиме сосема поинаква слика. И не само она што ќе ни всади чувство на мир и ќе ги покани патниците целосно да се релаксираат и уживаат, туку и повеќе од тоа, пишува страницата autoevolution.

Холандското студио Мици излезе со неверојатен концепт – Noah Twins Carrier не само што ќе биде првиот носач на авиони во светот претворен во јахта, туку ќе има и палуби што може да се заменуваат, исто како во филм од фантазија.

Според студиото, дизајнот ќе биде во форма на нож на швајцарската армија, со можност за замена на пистата со терен за голф.

Да, пистата сепак ќе биде таму, но за хеликоптери и воздушни такси, наместо борбени авиони.

И терен за голф со девет дупки ќе може да се „претвори“ во скијачка патека со вештачки снег, зошто да не?!

Овој амбициозен проект не е нешто ново, но сигурно е многу блиску до реализација.

Тексашката страница Зенгер, која е во сопственост на нејзините новинари, објави дека Удо Штерн, германски претприемач кој е дел од проектот наречен Иницијатива Дизелдорф, работи на привлекување инвеститори кои ќе ги обединат силите за да го купат поранешниот носач на авиони и да го претворат во луксузна јахта.

Овој носач на авиони беше во сопственост на француската морнарица од 1963 до 2000 година.

Тој воен брод е импресивен долг 165,5 метри и широк 29,5 метри и би бил идеален кандидат за овој проект, проценува автоеволуцијата.

По 2000 година, Бразил го купи и го даде името Сао Паоло, пред да се откажат од него скоро 10 години подоцна. Се чини дека неодамна е купена од турска компанија и дека е во опасност да се демонтира, наведува страницата.

С yet уште не е сигурно дали на крајот ќе се спаси и ќе започне нов живот како луксузна јахта.

Но, идејата за конвертирање на воени бродови дефинитивно вреди да се забавува.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote