in

UEFA го објави новиот формат на Лигата на шампионите! Бројот на екипи и натпревари се зголема!

UEFA објави дека бројот на тимови ќе се зголеми од 32 на 36 во новиот формат на Лигата на шампионите, кој ќе важи од 2024 година, и дека бројот на натпревари ќе се зголеми за 100 на 225.

UEFA го одреди новиот формат на Лигата на шампионите, кој ќе важи од 2024 година, а бројот на тимови ќе се зголеми од 32 на 36 во новиот формат што ќе важи од 2024 година. Паралелно со ова, бројот на натпревари исто така ќе се зголеми. UEFA ќе го испрати својот нацрт до федерацијата на 55 земји-членки. Конечниот облик на форматот ќе се појави по најновите барања од федерациите.

Бројот на натпревари што треба да се играат во првото коло ќе се зголеми од 6 на 10 по екипа. Наместо класичниот систем кој се состои од вкупно 8 групи, каде што се дистрибуираат по 4 екипи на секоја група, ќе се замени систем на лига каде што се распределени 36 екипи од 9 до 4 групи.

Со швајцарскиот систем, бројот на натпревари ќе се зголеми од септември до декември на 10, а вкупниот број на натпревари од 96 на 180. Бројот на натпревари ќе се зголеми за 100 на 225. За време на групната фаза, каде што тимот ќе игра со 10 различни противници, овие натпревари ќе бидат одредени со земање предвид на статусот на носители. Првите осум екипи ќе играат директно во последните 16 кола, додека втората поделба од 8 екипи ќе биде одредена со разигрувањето. Екипите кои ја завршија лигата помеѓу 9 и 16, а екипите рангирани од 16-24 ќе ја играат оваа фаза од разигрувањето.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote