in

Нова варијанта на коронавирусот! Што знаеме?

За брзото ширење на новата варијанта на коронавирус се обвинува воведувањето на строги правила за мешање во четири нивоа за милиони луѓе, поостри ограничувања на мешањето на Божиќ во Англија, Шкотска и Велс и други земји кои ја ставаат Велика Британија во забрана за патувања.

Па, како премина од непостоечко во најчеста форма на вирус во делови од Англија за неколку месеци?

Владините советници за нови инфекции имаат „умерена“ доверба дека е поспособна да ја пренесе отколку другите варијанти.

Целата работа е во рана фаза, содржи огромни несигурности и долг список на неодговорени прашања.

Како што е познато од претходно, вирусите постојано мутираат и од витално значење е да се задржи ласерскиот фокус на тоа дали се менува однесувањето на вирусот.

Зошто оваа варијанта предизвикува загриженост?

Три работи привлекуваат внимание.

  1. Брзо ги заменува другите верзии на вирусот
  2. Има мутации што влијаат на дел од вирусот, најверојатно важни мутации
  3. Некои од тие мутации веќе се прикажани во лабораторијата за да се зголеми способноста на вирусот да зарази клетки

Сите овие се здружуваат за да изградат случај на вирус што може полесно да се шири.

Сепак, ние немаме апсолутна сигурност. Новите видови може да станат почести едноставно со тоа што се на вистинското место во вистинско време – како што е Лондон, кој имаше не само две ограничувања до неодамна.

Но, веќе оправдувањето за ограничувањата во четвртото ниво е делумно да се намали ширењето на варијантата.

“Потребни се лабораториски експерименти, но дали сакате да почекате со недели или месеци (за да ги видите резултатите и да преземете мерки за ограничување на ширењето)? Веројатно не во овие околности”, изјави за Ниф Ломан, од Конзорциумот Covid-19 Genomics Велика Британија.

Колку побрзо се шири?

Првпат беше откриен во септември. Во ноември, околу една четвртина од случаите во Лондон беа новата варијанта. Ова достигна скоро две третини од случаите во средината на декември.

Можете да видите како варијантата доминира во резултатите од тестирањето во некои центри како што е лабораторијата на светилникот Милтон Кинс.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote