in

Џоковиќ по поразот: „Ваквите натпревари најмногу болат!“

Најдобриот тенисер на светот Новак Џоковиќ е разочаран поради поразот од Аслан Карачев, во полуфиналето на Србија опен, и посочува дека ваквите натпревари најмногу болат.

Новак не успеа да се пласира во финалето на турнирот во Белград, бидејќи Русинот славеше во три сета со 7: 5, 4: 6, 6: 4.

„Не успеав да победам, но целото семејство, родители, браќа беа таму.“ Синот Стефан за прв пат го гледаше целиот натпревар. Вакви натпревари многу ме повредија, но мило ми е што го имав целото семејство со мене. Се чини дека синот уживаше, но крајот не беше идеален “, рече Србинот и додаде:

„Нема да се сеќавам на моментите од овој натпревар затоа што изгубив. Беше одличен натпревар, но не сум задоволен од тоа како играв. Бев близок, но тој играше феноменално и храбро секој пат и тоа му се исплатеше. Честитки за Карачев, тој играше храбро. Секој негов дел заслужи да победи. Имаше многу подеми и падови. Имав и здравствени проблеми во изминатите два дена. Сепак, тоа не ги намалува неговите заслуги “.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote