in , ,

СлаткоСлатко

Ноле: Го победив Австралиецот и симболично го затворив кругот

LONDON, ENGLAND - JULY 11: Novak Djokovic of Serbia celebrates his victory during the Men's Singles Final against Matteo Berrettini of Italy (not pictured) at The Wimbledon Lawn Tennis Championship at the All England Lawn and Tennis Club at Wimbledon on July 11, 2021 in London, England. (Photo by Simon Bruty/Anychance/Getty Images)

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ во неделата во Лондон ја освои 21. Грен слем титула во кариерата, а интересно е што по два порази првпат излезе како победник од дуелот со Ник Кирјиос (3-1).

Седмиот играч во светот еден ден подоцна пристигна во Белград и со публиката пред градското собрание ја прослави освоената седма титула на Вимблдон.

Ноле е втор на вечната листа по бројот на освоени грен слем трофеи, а уште еден има Рафаел Надал, кој му честиташе ден по успехот во Лондон.

Пред да излезе пред навивачката публика, Ѓоковиќ се измеша со претставниците на медиумите и уште еднаш го „прочешла“ она што го помина во изминатите две недели во главниот град на Англија.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote