in

За време на пандемијата се појавија и нови видови фобии!

Истражувачите идентификуваа нов вид фобија поврзана со вирусот корона.

Овој вид на вознемиреност има три различни компоненти: постојана грижа, преокупација со стравови и избегнување на други. Терминот коронафобија се користи за да се опише стравот од ковид-19 што се меша со секојдневниот живот. Иако сè уште не е официјална дијагноза, тоа е дефинитивно состојба што ја доживуваат луѓето.

Се смета дека името на нарушувањето потекнува од студија објавена во Азискиот журнал за психијатрија во декември 2020 година.

Истражувачите идентификуваа три компоненти на овој специфичен вид на вознемиреност: постојана грижа што предизвикува симптоми како што се палпитации, промени во апетитот и вртоглавица, преокупација со грижи и стравови и избегнување на други, сите директно поврзани со добивање или ширење на коронавирус.

Луѓето со коронафобија почесто избегнуваат да одат на јавни места, да допираат површини или да влегуваат во затворени простории со други луѓе, дури и ако ризикот се смета за мал.

Тие, исто така, веројатно ќе покажат прекумерно повторување на однесувањата како што се миење раце или чистење, каде што тоа се прави опсесивно. Истражувачите објаснуваат дека коронафобијата „може да го наруши целокупниот квалитет на секојдневното функционирање на индивидуата“. Со други зборови, може да го заземе секојдневниот живот на една личност.

Според истражувањето од февруари 2021 година, едно лице со коронафобија ја чистело маската за лице со метанол три пати на ден, што го направило сериозно болен со вдишување опасни гасови. Добрата вест е дека, како и другите анксиозни нарушувања, коронафобијата може да се третира. Ова може да се постигне преку когнитивна бихевиорална терапија (КБТ), со што се решаваат слични фобии поврзани со чистотата и бактериите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote