in

Нови упатства: Препорака децата под две години да не јадат слатки!

Министерството за земјоделство на Соединетите држави (USDA) објави нови препораки за своите граѓани, кои вклучуваат и дел за исхрана на бебиња и деца, во кој се наведува дека не се препорачуваат сите слатки во првите две години од животот.

Во текот на првите шест месеци од животот на детето, се препорачува ексклузивно доење, а на бебињата им треба редовно внесување на витамин Д по раѓањето.

Овие упатства на министерството ја нагласуваат важноста од хранење на децата до втора година, бидејќи, како што велат, тие трошат мали количини храна, па затоа е важно да се осигура дека целата храна што ја консумираат е целосно здрава.

Како што велат, нема место за додавање шеќер во исхраната на новороденчињата, а се препорачува целосно да се избегнува до втората година од животот на детето, а тоа најмногу се однесува на храна како чоколадо и колачи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote