in

Нула на Ванда Метрополитано во Ибериското дерби!

На подготвителниот натпревар за ЕУРО, Шпанија и Португалија одиграа без голови на стадионот „Ванда Метрополитано“ во Мадрид.

Немаше голови, но имаше солидни можности. Како прво, за Шпанците, кои дефинитивно имаат помалку причини да бидат задоволни со ова реми без голови отколку нивните соседи. Особено Алваро Мората ќе има за што да жали.

Португалецот постигна гол во 23-та минута, но не беше признат затоа што Фонте направи прекршок. Шпанците имаа неколку одлични можности, пред сè Феран Торес, а особено Мората, кој во еден момент ја презеде капитенската лента од Серхио Бускетс. Мората промаши чист гол во 54-та минута, а по продолженијата истрча сам пред Руи Патрици, но ја погоди гредата. На крајот беше 0:0.

Пред почетокот на Европското првенство, Шпанија во вторник ќе одигра уште еден подготвителен натпревар против Литванија, додека Португалецот ќе игра против Израел еден ден подоцна. На ЕУРО, Шпанија е во групата Е и првиот натпревар го игра против Шведска на 14 јуни, додека актуелниот европски првак еден ден подоцна ќе започне со одбрана на титулата со дуел против Унгарија во групата Ф.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote