in

Осло ги забрани електричните скутери навечер поради голем број на несреќи!

Identsителите на Осло повеќе нема да можат да изнајмуваат електричен скутер навечер, од 23 до 5 часот наутро, поради големиот процент на несреќи поврзани со тоа возило.

Според одлуката на Градскиот совет, таа мерка ќе стапи на сила на почетокот на септември.

Лекарите од Универзитетската болница во Осло истакнаа дека забраната ќе спречи стотици повреди во текот на летото.

Неколку компании за изнајмување на тоа возило веќе одлучија да паркираат електрични скутери за време на викендот или да воведат ограничување на брзината ноќе.

Од сите поголеми градови во Европа, Осло има најголем број електрични скутери по глава на жител.

Бројот се зголеми за скоро една четвртина само во последните три месеци, на 25.700.

Повеќе од две третини од скутерите треба да исчезнат од улиците, бидејќи со одлука на градските власти нивниот вкупен број е ограничен на 8.000.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote