in

ДВА СУПЛЕМЕНТИ СПРЕЧУВААТ ДА СЕ ЗАРАЗИТЕ СО КОРОНА: Особено важно за ПОСТАРИТЕ!

Најновата студија фрла ново светло на витамините Д и Омега-3.

Редовното внесување на витамини Д и Омега-3 киселини го зајакнува имунитетниот систем кај постарите луѓе до тој степен што може да им помогне да не се инфицираат со вирусот корона, покажа неодамнешна студија.

Двата додатоци се важни за добро здравје и може да се најдат во рибино масло.

Една студија, направена врз повеќе од 2.000 пензионери, покажува дека земањето на овие додатоци значително го намалува ризикот од инфекција со коронавирус, и доколку се појави болеста, тие имаат далеку поголеми шанси за закрепнување.

Професорот Хајке Бишоф-Ферари од Универзитетот во Цирих во Швајцарија, кој ја водеше студијата, рече дека земањето на овие додатоци е од големо значење за постарите луѓе.

  • Нашите истражувања покажуваат дека витаминот Д и Омега-3 киселините кај постари лица постари од 70 години, кои водат активен животен стил и немаат истовремени болести, немаат прекумерни придобивки кога станува збор за состојбата на коските, меморијата и моторните функции. Сепак, веруваме дека има ефект врз инфекциите.

Прегледани се 2.157 здрави мажи и жени постари од 70 години и утврдено е дека 11 проценти од нив имаат поголема отпорност на инфекции.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote