in , ,

СлаткоСлатко

Отстранете ги етикетите од шишиња и тегли брзо, лесно и бесплатно! Сè што ви треба е ОВОЈ ЕДНОСТАВЕН ТРИК!

Отсега ќе имате совршени садови за друга храна кои повеќе нема да се мачкаат со лепак и налепници.

 

Колку пати сте посакале да чувате убава тегла или шише и да го искористите за нешто друго, но вадењето на етикетата од него е вистинска болка. По триење со сунѓер за садови и потопување во вода, сепак успевате малку да го „избришете“, но останува најтешкиот дел од работата – отстранување на дебелиот слој лепило.

 

Како се отстранува?

Веќе имате се што ви треба во вашиот дом. Имено, потребна ви е поголема, подлабока тава или тенџере во која ќе полиете вода и неколку капки детергент за садови. Наредете ги теглите и шишињата во тавата и проверете дали етикетата е целосно во водата.

Сварете ги малку шишињата и теглите и, ете, досадните налепници сами ќе ви паднат. Доколку се залепени со многу јак лепак, можеби ќе треба малку да помогнете и во тој случај едноставно повлечете го работ на налепницата со пинцета или кујнски клешти. Секако, внимавајте водата во тенџерето да врие, па внимавајте да не изгорите.

Ништо без сода бикарбона

Откако внимателно ќе ги извадите теглите или шишињата од топлата вода додека се уште се топли, деловите од чашата на кои сè уште има лепак истријте ги со сода бикарбона додека не се исчисти целосно. И тоа е тоа!

Сега имате прекрасни стаклени садови, без грди етикети, кои можете да ги користите за складирање на зачини, зимување или едноставно да ги користите за украсување. Можностите се практично неограничени, се зависи од вашата фантазија.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote