in

ТаженТажен

Оваа храна го забрзува стареењето на мозокот

Сите забораваме имиња, губиме клучеви и губиме мобилни телефони. Повремената мозочна магла е толку честа појава и има толку многу потенцијални предизвикувачи (недостаток на сон, стрес, лекови или депресија…) што е многу тешко да се каже дали вашиот мозок старее побрзо отколку што би очекувале или дали вашата заборавеност е едноставно привремен симптом на лудиот модерен живот.

Едно нешто што дефинитивно сакате да го запомните за да останете ментално остри е дека вашите навики во исхраната можат да го забрзаат падот на меморијата и другите индикатори за когнитивно опаѓање поврзани со стареењето на мозокот со текот на времето.

Сè уште учиме за различните форми и причини за деменција и механиката на абнормалностите што ја карактеризираат Алцхајмеровата болест, но се поголем број истражувања сугерираат дека нашата исхрана игра клучна улога.

„Она што го јадеме влијае повеќе отколку на нашето тело. Тоа влијае и на нашиот мозок“, вели Ума Наиду, д-р. MD, нутриционистички психијатар, обучен готвач и директор на Психијатрија за исхрана и начин на живот во Општата болница во Масачусетс за Eatthis.

Ако изедете една порција помфрит, нема веднаш да ви го испржи мозокот. Но, редовното и прекумерно консумирање нездрава храна може да ја загрози моќта на вашиот мозок, исто како што може да направи поголема веројатност да доживеете други нарушувања поврзани со возраста, како што се срцеви заболувања, дијабетес тип 2 и рак.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote