in

ИНТЕРЕСНО: Оваа недела сите планети се видливи од Земјата! Дознајте во кој период може да ги видите на нашето небо!

Време е за уште еден спектакл на нашето небо оваа недела, научниците потврдија дека сите седум планети кои заедно со Земјата го отбитираат Сонцето ќе бидат видливи за нашето око во одредени моменти. Ќе ја видиме Венера, бидејќи таа е најсветлата планета во нашиот соларен систем, но исто ќе можат да се видат и Меркур, Марс, Јупитер и Сатурн со голо око, додека Сатурн и Уран ќе може да ги забележиме со обичен двоглед.

Меркур ќе може да ја здогледаме на раното утринско небо, но само за луѓето кој живеат во северната Земјина хемисфера и ќе може да се забележи во првите неколку недели од Ноември.

Венера ќе биде блиску Месечината на небото околу 12ти и 13ти Ноември. Марс лесно се забележува на вечерното небо уште од минатиот месец. Додека Сатурн и Јупитер ќе бидат забележливи во раните вечерни часови. А за Уран и Нептун ќе ви бидат потребни двогледи или пак некој телескоп за да можете да ги забележите во вечерта.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote