in

Овошен десерт во чаша

Едноставно задоволство со овошје.

Потребни состојки:

  • 200 гр шумски плодови
  • 1 лажица шеќер во прав
  • 1 ванилин шеќер
  • 200 гр слатка павлака
  • 250 гр крем сирење
  • 100 гр бело чоколадо за готвење
  • 100 гр бисквити

Подготовка:

Ставете шумско овошје, замрзнато или свежо, во тенџере, додадете шеќер во прав и ванилин шеќер и загрејте го и варете го на ниска температура околу 15 минути. Оставете да се олади.

Изматете ја слатката павлака.

Стопете го белото чоколадо , а потоа измешајте го крем сирењето и слатката павлака. Измешајте сè добро.

Ставете го кремот во вреќа со шприц.

Мелете ги бисквитите во блендер. Ставете две лажици бисквити во чашата, па крем и две лажици диви бобинки, па повторете уште два пати.

Смесата е доволна за четири чаши.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote