in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Oвошја што треба да ги јадете секој ден

Луѓето кои јадат повеќе овошје имаат намален ризик од срцев удар, мозочен удар и рак. Во студија од 2021 година, луѓето кои јаделе најмалку две порции овошје дневно имале 36 отсто помали шанси да развијат дијабетес тип 2 од оние кои јаделе помалку од половина порција на ден.

Но, при толку многу различни видови овошје, кое да го изберете?

Секако не можете да погрешите ако додадете повеќе овошје во вашата исхрана, но некои се издвојуваат меѓу другите.

Јагоди

Јагодите, иако се слатки, се одличен избор за луѓе со дијабетес или на диета со малку јаглехидрати.

„Порција јагоди е еквивалентна на 15 грама јаглехидрати и три грама влакна, што ги прави ова добар избор на овошје за луѓето со дијабетес“, вели Тоби Смитсон, диететичар и сертифициран специјалист за нега и образование за дијабетес.

Јагодите се одличен извор на антиоксидансот антоцијанин, кој се покажа дека го намалува воспалението, оксидативниот стрес и отпорноста на инсулин, кои се фактори на ризик поврзани со дијабетес тип 2.

Боровинки

„Боровинките се полни со антиоксиданси, а јадењето бобинки барем двапати неделно е важен дел од диетата MIND, која има невропротективно дејство“, објаснува регистрираната диететичарка Кристина Јабони.

Пробајте шумски боровинки кои имаат антиинфламаторни својства и двојно повеќе антиоксиданси кои му помагаат на здравјето повеќе од обичните боровинки.

„Редовното јадење диви боровинки помага во подобрување на меморијата и го забавува стареењето на мозокот“, вели Горин.

Едно истражување покажа дека постарите луѓе кои јаделе по една шолја свежи боровинки дневно во текот на три месеци, имале значителни подобрувања на тестовите за когнитивни способности.

Лубеница

Ништо не оди подобро со летен пикник од големо сочно парче лубеница. Оваа летна храна не само што има добар вкус, туку е полна и со здравствени придобивки.

„Лубеницата има висока содржина на ликопен, антиоксиданс за кој студиите покажуваат дека може да го намали ризикот од одредени видови рак и да го подобри здравјето на срцето“, вели Рејчел Ротман.

Ликопенот помага лубеницата да поцрвени и може да се најде во друга храна како што се доматите и папајата.

Суви сливи

Ако свежото овошје ви е потешко достапно или потешко за чување, јадете суви сливи. Може да ги чувате подолго време и со нив да ги збогатите овесните каши, салатите, смути пијалоците или да ги јадете за ужина.

Една мала студија покажа дека само пет суви сливи на ден ја спречуваат вкупната минерална густина на коските кај групата постари жени со остеопороза. Истражувачите ја припишуваат способноста на сливите да го намалат распаѓањето на коските, иако сè уште не се сигурни во механизмот зад тоа.

Банани

Иако некои нутриционисти во минатото ги обвинуваа бананите дека содржат премногу шеќер, тие всушност се совршено овошје кое дава енергија во движење. Лесно се вари, а една банана со средна големина има 27 грама јаглени хидрати за да поттикне трчање или вртење.

Авокадо

Авокадото не е слатко, но дефинитивно е овошје кое треба да го јадете. Додека повеќето овошја имаат многу природни шеќери, авокадото може да се пофали со здрави масти и влакна како главни хранливи материи.

„Една третина од авокадото има 100 калории, 9 грама здрави масти и неверојатни четири грама влакна. Заедно со сите тие влакна, авокадото е одлично овошје за здравјето на цревата“, објаснува регистрираната диететичарка Аманда Сауцеда.

Авокадото може да помогне и во одржување на здравјето на срцето.

„Ова зелено овошје има и здрави масти и калиум, што го прави добро за здравјето на срцето“, вели Сауцеда.

Студиите покажаа дека замената на другите масти со авокадо може да помогне во намалувањето на LDL холестеролот (лошиот тип).

Малини

Кога станува збор за влакна, нема многу овошје во споредба со малините. Една чаша малини има осум грама влакна и само 64 калории. Исхраната богата со влакна може да ви помогне да одржувате здрава тежина, да одржувате редовно празнење на дебелото црево, па дури и да го намалите холестеролот.

„Малините се полни со антиоксиданси, антоцијани и витамин Ц, кои се борат против воспалението и промовираат здраво стареење“, вели регистрираната диететичарка Џастин Чан.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote