in

ОЗДРАВЕТЕ од болест наречена „ЉУБОМОРА“ еднаш засекогаш – Совет број 2 е КЛУЧОТ на секоја СРЕЌНА ВРСКА!

Љубомората може да ја убие вашата врска. Не дозволувајте тоа да се случи!

Едно од потенцијално разорните чувства е љубомората. Датираат уште од античко време, од трагедиите на Шекспир до многу од денешните дела, љубомората веќе долго време е причина за човечкото страдање.

  1. Не поставувајте ограничувања на вашиот партнер
    На сите ни треба слобода во сите сфери на животот. Слободата е сила што ни помага да ги надминеме ограничувањата и ни дава храброст да го освоиме светот.

Ако вашиот партнер сака да излезе со пријатели, дозволете му. Нека ја има својата слобода. Ограничувањето на вашиот партнер поради сопствената несигурност и љубомора само ќе го оддалечи вашиот партнер. Исто така, може да предизвика вистинско растојание помеѓу вас, бидејќи може да направи да се чувствувате премногу посесивно.

  1. САМОДОВЕРБА
    Самодовербата е клучот за сè, затоа е клучот за решавање на непријатното чувство на љубомората.

Најдобар начин е да вежбате самодоверба, на пр. кога се радувате на вашите успеси, горди сте на своите доблести, „вашите“, значајни, вредни …
Добрите страни на нашата личност го зајакнуваат нашето его – ние сме посилни! И посамоуверени!

ОБЈЕКТИВНОСТ
Многу е важно да се биде објективен. Чудни мисли почнуваат да ве вознемируваат – безбедно е со некој друг, тој ме изневерува … потоа застанете, за момент, соберете се и запрашајте се каква е можноста да ве изневери, дали ве сака, дали се сеќавате на моментите што ги поминавте заедно, убави зборови и разменети бакнежи … и сè ќе ви биде јасно!
Најважно во моментот на напад на љубомора е да останете трезни и објективни бидејќи љубомората може да ве однесе на другата страна.

КОНТРОЛИРАЊЕ – ЗАБРАНЕТО!
Љубомората води психички здрава личност до секакви несовесни одлуки. Една од најчестите и најлоши одлуки е да контролирате некој близок.
Сè започнува со читање на нејзините СМС-пораки, проверка на нејзините телефонски повици, постојани прашања за тоа каде е и со кого, кога ќе се врати дома … и, на крајот, може да доведе до надзор или „шпионирање“.
Контролирањето на овој тип не е карактеристика на ментално здрава личност!
Затоа, добро размислете пред да започнете да контролирате, дали имате доволно материјал и докази и дали вашите сомнежи се оправдани!
Ако, сепак, вашите сомнежи се оправдани, постои само едно решение – разговор со некој близок!

ИГРИ – ЗАБРАНЕТИ!
Ако работите напорно за да го направите вашиот партнер љубоморен – раскинувањето или поголема кавга дефинитивно е загарантирана! Никогаш не играјте „игри“ што може да доведат само до долгорочно раскинување!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote