in

Пандемија е полесно да се поднесе со домашни миленици!

Во едно големо истражување, седум од 10 сопственици на миленичиња изјавиле дека нивните животни играле посебна улога за време на пандемијата и им помогнале полесно да го поминат тешкиот период.

„Партнери за сродство“ спроведе истражување на примерок од 1.023 Американци во периодот од 22 декември до 4 јануари, а испитаниците главно тврдеа дека нема да ја преживеат пандемијата без своите миленици, пренесува Fox News.

Покрај тоа, 84 проценти од испитаниците тврдат дека пандемијата им покажала дека миленичињата им го прават животот подобар и поквалитетен.

Партнерите за сродство откриваат и дека сопствениците на миленичиња делат слични верувања како родители на мали деца, вклучувајќи 62 проценти од оние кои потврдиле дека среќата на нивните миленици е приоритет, а 50 проценти од нив го ставаат здравјето на миленичињата на прво место.

Во исто време, 80 проценти од сопствениците велат дека нивните миленици заслужуваат повеќе време оваа година, а 82 проценти од испитаниците велат дека нивната цел оваа година е да ги разгалат своите животни.

„За да ги поддржиме сопствениците на миленичиња, треба да ги разбереме нивните размислувања за тоа што најмногу ги инспирира или загрижува. Ова истражување ги откри најважните области и трансформацијата на грижата за миленичињата “, рече претседателот на„ Партнери за сродство “, Леонид Судаков.

Во САД, бројот на луѓе кои посвојувале животни се зголемил за време на пандемијата, а според податоците на непрофитното здружение „Sheивотните во засолништата сметаат“, на национално ниво, тие забележале зголемување од 34 проценти од април 2020 година. Овој тренд трае доволно долго што некои засолништа за напуштени животни се испразнети, а на други им преостануваат само неколку животни да ги посвојат.

Постојат многу семејства кои сакаат да бидат добродетели или да донесат животно во нивниот дом. Американската асоцијација за производи за домашни миленици објави во јануари дека бројот на сопственици на миленичиња е стабилен, со 64 проценти велат дека не трошат повеќе пари отколку што вообичаено трошат за грижа за своите животни.

„Партнери за сродство“ наведува дека 44 проценти од сопствениците на миленичиња кои се во брак или се во стабилни врски тврдат дека би потрошиле повеќе пари на своите миленици отколку на подароци за нивните партнери.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote