in

Паторот Дачо наполни 84 години!

На денешен ден во 1937 година се појави еден од најпопуларните цртани херои – Паторот Дачо.

Паторот Дачо беше водач на нов вид цртани ликови што се појавија во 30-тите години на минатиот век.

Исто така, Дачо е еден од ликовите што е најтешко да се дефинира и на кој секој аниматор на Ворнер Брос Ентертејмент му даде различен епитет.

Првпат се појави на 17 април 1937 година и до денес претставува едно од најголемите здруженија за деца од сите генерации.

Првиот цртан филм во кој тој се појави беше режиран од Текс Авери и беше наречен Голем лов на Гица. Не беше ништо иновативно, туку класична приказна за ловџии / лов, по која е познато студиото „Ворнер Брос“, но новиот лик беше вистинско освежување за светот на цртаните филмови.

Првата верзија на нашата драга патка не беше привлечна. Тој беше низок и крупен, со крупни нозе и клун. Неговиот глас му го позајми Мел Бланк и тоа ќе остане единствената одлика што аниматорите никогаш нема да ја променат. Откако стана атракција, шармантната патка беше мета на разни креативни промени.

Клампетов Патор Дачо.

Аниматорот Боб Клампет веднаш го зеде под закрила и го вметна во серија цртани филмови во текот на 30-тите и 40-тите години на минатиот век. Неговата верзија на Дача го претстави како весел лудак, кој постојано скока.

Исто така, Клампет го издолжи, правејќи го повисок и потенок.

Паторот Дачо на Макимсон

Роберт Мекмимсон беше следниот кој го уреди попривлечниот лик.

Малку го скроти и го преобликува како оригинална верзија на тркалезна и помалку еластична патка.

Спарувајќи го со здравиот разум на Душко Дугушек, тој стана вешт во зборовите и уште полуд. За време на Втората светска војна тој дури глумел и во неколку цртани филмови со војна.

Паторот Дачо на Џонс

Кога помина првиот бран ентузијазам, Душко Дугушко го зазеде местото на омилениот лик на „Ворнер Брос“ и тоа беше време кога режисерите ги најдоа сите начини да и направат „голема работа“ на Даша.

Неколку карикатуристи го сместија во разни теми, како што се пародии, вестерн, па дури и епизоди со Марвин Марсовец. Сепак, подемот на Душко значеше и дека, за да остане популарен, Патак мора да стане дел од секоја епизода со Дугушка.

Најдобар начин да го сториме тоа беше да станеш негов ривал, многу љубоморен и амбициозен. Дури и Џонс успеа најдобро да ја искористи таа идеја и го редизајнираше Дачо.

Тогаш тој стана многу посилен како лик, кој се гледа себеси како оној што се обидува да преживее, во никој случај не е себичен. Всушност, во овој период, тој стана целосно реализиран.

Многу критичари веруваат дека тој, како таков, ги имал своите најдобри цртани филмови.

Паторот Дачо од шеесеттите години

Откако ја прекина работата и повторно ги отвори вратите во 60-тите години од минатиот век, „Ворнер Брос“ го постави Паторот Дачо како главен негативец во цртаните филмови со „Брзи Гонзалес“.

Оваа куќа влегуваше во својот самрак, така што нашиот протагонист исто така претрпе промени. Станувајќи отворено злобен, тој изгуби многу обожаватели, а има доста луѓе кои тврдат дека карикатуристи од тој период се дури и контроверзни.

Сè на сè, Паторот Дачо, секако, претставува форма на револуција од минатиот век, поставувајќи ги темелите за сите карикатуристи кои се развија по неговиот лик и со кои сите пораснавме.

Без разлика дали е негативец на крајот од својата слава или не, неспорно е дека светот на цртаните филмови пред и по него не може дури и да се спореди.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote