in

Што?Што?

БИЗАРНО ИЛИ ИНТЕРЕСНО? Предвидување победник со подење на слика?! [ВИДЕО]

Тие ги изведоа ритуалите со помош на слики на двајца претседателски кандидати од оваа анндаска земја, при што палеа темјан, читаа лисја од чај и свиреа инструменти, во шарена, традиционална облека.

„Од двајцата кандидати за претстојните избори, имав илузија дека човек ќе победи“, рече домородниот шаман, Валтер Аларкон.

Шаманите имаа фотографии од кандидати над кои дишеа чад и трепереа традиционален инструмент, познат како каракол, додека некои фрлаа цветни ливчиња или бодливи фотографии со метални мечеви.

„Дојдовме со четири елементи од темјан за да го поддржиме Кастилја со добри ветрови“, рече еден од шаманите, Хуан де Диос.

Тој додаде дека тие го извршиле ритуалот користејќи вакуумско растение, кое инаку се смета за свето растение и се користи во традиционалната медицина на Андите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote