in

Пет трика кои ќе ви помогнат да бидете посреќни во животот!

Не мора да посегнувате по чоколадо или најскапи работи за да се чувствувате среќни и исполнети. Најдобрите работи за да го поправите расположението обично се бесплатни и на дофат на раката!

 1. Водете љубов почесто
  Тоа е одлична аеробна вежба за добра физичка и ментална форма. Шведска студија спроведена меѓу постари лица покажа дека сексуално активните луѓе се исто така поздрави.
 2. Размислете позитивно
  Истражувањата покажуваат дека оптимистичката личност има повеќе антитела и повеќе бели крвни клетки за борба против болести. Долгорочна американска студија покажа слични резултати, кои покажаа дека луѓето кои во младоста гледаат на животот црно имаат поголема веројатност да страдаат од сериозни болести на старост.
 3. Правилното држење на телото е важна работа
  Со свиткано држење, дополнително го вчитувате ‘рбетот, предизвикувате напнатост во грбот и мускулите на рамото, а исто така изгледате потешки за три килограми. Затоа, застанете на целата своја висина, подигнете ја главата и вметнете го стомакот. Додека одите, замислете го горниот дел од главата постојано да влечете нешто нагоре.
 4. Длабоко дишете пет минути секој ден
  Дишејќи површно, внесуваме премалку кислород и издишуваме премалку јаглерод диоксид. Длабокото дишење го ублажува стресот и му обезбедува на организмот повеќе кислород, а со тоа и повеќе енергија.
 5. Пијте зелен чај
  Според неодамнешното јапонско истражување, луѓето кои пијат зелен чај имаат помала веројатност да заболат од карцином отколку луѓето кои пијат црн чај. Зелениот чај помага и против висок крвен притисок и висок холестерол во крвта.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote