in ,

Поховани тиквички во рерна! Одлична вечера за целото семејство!

Брза и лесна вечера, која можете да ја послужите со сирење и салата.

Потребни состојки:

  • 2 поголеми тиквички
  • 3 чешниња лук
  • рамна лажичка сол
  • рамна лажичка сода бикарбона
  • 2 јајца
  • 5/6 лажици брашно по ваш избор

Подготовка:

Излупете тиква, изрендајте ја и исцедете го сокот. Додадете сол, промешајте и оставете десетина минути.

Ситно исецкајте го лукот.
Откако ќе отстојат тиквичките, исцедете ги со рацете, а потоа додадете сецкан лук, сол и сода бикарбона.
Додадете ги јајцата, па комбинирајте ја смесата.
На крај додадете го брашното. Во зависност од тоа колку добро сте ги исцедиле тиквичките, зависи од тоа колку брашно ќе ви треба. Истурете постепено до посакуваната густина.
Вклучете ја рерната на 200 степени. Земете ја смесата во плех обложен со хартија за печење со лажица и формирајте хамбургери.
Намалете ја рерната на 180 степени и печете околу дваесет минути.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote