in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Пилешко со карфиол и кашкавал

Пилешко, карфиол и кашкавал од рерна.

Состојки:

  • – 400 гр пилешко филе
  • – 1 карфиол
  • – 100 гр грашок, исто така може и замрзнат
  • – 200 гр кашкавал
  • – 250 мл павлака за готвење

Подготовка:

Пилешкото филе исечете го на коцки и ставете го во сад за печење.

Излупете тиква, изрендајте ја и премачкајте ја преку месото, па посипете со грашок.

Изрендајте кашкавал, па истурете ја павлаката за готвење

Печете околу 30 минути во рерна загреана на 200 степени.

Потоа извадете ја од рерна и наросете со магданос.

Послужете го печеното пилешко со варен ориз, компири или тестенини.

На здравје!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote