in

Пита хармоника, неодоливо вкусна и брза за подготовка!

Подгответе пита хармоника за појадок и воодушевете го семејството.

Состојки:

  • 1 пакување кори за пита

За фил:

  • 1/2 л јогурт
  • 3 јајца
  • 1 лажица сол
  • 1 dcl масло
  • 1 вреќа прашок за пециво
  • 2-3 парчиња сирење

За премачкување:

  • 1 јајце
  • 1 мала чаша млеко
  • 1 мала чаша густ јогурт

Подготовка:

Изматете ги јајцата, па додадете јогурт, сол, масло, прашок за пециво и рендано сирење. Наредете ги корите во форма на хармоника и наредете ги во плех. Истурете го полнењето. Важно е филот да се истури помеѓу секој ред кори за да се апсорбира што е можно подобро.

Изматете ги јогуртот, јајцето и млекото, па прелијте ја питата. Наросете семе од сусам и печете на 200 ° C околу половина час.

На здравје 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote