in

Победете го целулитот со целер

Покрај тоа што е исклучително богат со корисни состојки и затоа е честа состојка на супи и други јадења, целерот има и некои други придобивки. Одличен е во борбата против целулитот.

Пијалокот од целер помага примарно при дигестивни проблеми. Со воспоставување рамнотежа и забрзување на метаболизмот, тоа индиректно влијае и на регулирање на телесната тежина.

Покрај тоа, целерот е одлично оружје во спречување на формирање на целулит и разградување на веќе постојниот. За таа цел, треба да пиете сок од сурови корени, лисја и стебла. Се препорачува да ставите што е можно помалку лисја затоа што го прават горчлив сокот.

Треба да се спомене само дека лековитите супстанции од целер најдобро се зачувуваат во свежо исцеден сок.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote