in

ПОЧИНА ЧОВЕКОТ КОЈ ГО ПРОБИ ЗВУЧНИОТ ЅИД ЗА ПРВ ПАТ!

Пензионираниот генерал на воздухопловството Чарлс „Чак“ Јагер, првиот човек кој ја проби звучната бариера, почина на 98-годишна возраст.

Неговата сопруга Викторија на Твитер напиша дека Јагер починал вчера.

Јегер бил 24-годишен капетан кога ја скршил звучната бариера во 1947 година, за време на пробен лет на воен авион на американски авион.

Шеесет и пет години подоцна, на 14 октомври 2012 година, на задното седиште на орелот Ф-15, Јегер го повтори подвигот повеќе од 30 000 стапки над пустината Мохаве во Калифорнија.

Книгата на Том Волф „Вистинската работа“ и филмот на Филип Кофман од 1983 година зборуваат за неговите подвизи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote