in

Почина британскиот милијардер Дејвид Баркли!

Британскиот милијардер Дејвид Баркли, кој изгради империја со неговиот брат близнак, вклучувајќи го и конзервативниот Дејли телеграф, почина по кратко боледување на 87-годишна возраст, пишува весникот.

Британскиот премиер и поранешен новинар на Телеграф, Борис Џонсон на Твитер објави „почит и восхит“ за Дејвид Баркли, кој рече дека „спасил еден голем весник, отворил илјадници работни места низ Велика Британија и страсно верувал во независноста на земјата и она што е способно да го постигне”.

Со неговиот брат близнак Фредрик, Дејвид Баркли изгради голема империја која започна со хотели и се прошири со малопродажба и од 2004 година во сопственост на медиумската групација Телеграф.

Во најновиот извештај за најголемото британско богатство, објавен минатата година, „Тајмс“ го проценува богатството на двајцата браќа на седум милијарди фунти (7,9 милијарди евра).

„Идентични по изглед, начин на живот и често дури и по облекување, браќата Баркли дејствуваа како еден човек во текот на целата своја кариера“, пишува Телеграф, додавајќи дека избегнуваат интервјуа и живеат дискретно.

Покрај Телеграф, двајцата браќа го купија дневниот весник „Европски“ во 1992 година, кој беше затворен во 1998 година, а го поседуваа и шкотскиот весник „Шкотланѓанецот“, 1995-2005 година. години.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote