in

ШОКАНТНО: Вакцините не се ефикасни за мутираниот јужноафрикански корона вирус?!

Професорот Жан Франсоа Делфреси, кој воедно е и претседател на научниот совет на Франција ја загрижи јавноста со неговата изјава дека вакцините против новомутираниот корона вирус кој доаѓа од Јужна Африка, можеби не се ефикасни.

Мутираниот вирус од Британија полесно се шири, но вакцините влијаат на него, додека јужноафрикаснкиот може делумно да е имун на вакцината, изјави тој.

Јужноафриканскиот вирус беше најпрвин откриен во Ноември и содржи неколку мутации. Засега не е познато дали тој е поопасен и посмртоносен, но познато е дека и тој, како и британскиот, се шири побрзо.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote