in

Почина поренешниот возач на Формула 1, Карлос Ројтман!

Карлос Ројтман, Формула 1 возач во 70тите и 80тите и политичар во Аргентина во изминатите три декади, почина на 79 годишна возраст.

Како возач во најпрестижниот моторспорт во светот, Ројтман освоил 12 Големи Награди, а во 1981 се борел за титула со својот болид на Вилијамс. Тој бил познат по својот голем талент и енигматичен карактер.

По неговата пензија од тркачките патеки во 1982 година, тој станал политичар откако добил два мандати во неговиот роден град во Аргентина. Тој возел 146 трки за Брабам, Лотус, Ферари и Вилијамс.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote