in

Пронајдено е чоколадо старо 121 година, подарок од кралицата Викторија на војниците!

Чоколадо старо 121 година, дел од пратката што кралицата Викторија ја нарача за британските војници на бојното поле во Јужна Африка, беше пронајдена во нејзината оригинална конзерва на таванот на една куќа во Англија, пренесува Ројтерс.

Чоколадото му припаѓало на Хенри Едвард Пастон Бедингфилд, англиски аристократ, кој се борел во Втората борска борба. Таа беше пронајдена во пакет шлемови во неговата семејна куќа стара 500 години на истокот на Англија.

„Ова е извонредно откритие“, рече Ана Форест, кустос на музејот.

Чоколадната лента содржи ракописна порака од кралицата Викторија: „Ви посакувам среќна Нова година“, врежан натпис „Јужна Африка 1900 година“, како и портрет на кралицата.

Се верува дека Анри ги чувал кацигата и чоколадото, како спомен за неговото учество во војната. Работите биле откриени со неговата ќерка Франсис, која почина во 2020 година на 100-годишна возраст.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote